duminică, 29 iulie 2012

0 Metodologia de organizare a referendumului care îl va demite sigur pe Băsescu


După ce au primit acum câteva ore o somaţie fără precedent în întreaga Europă dată unui stat membru de Comisia Europeană, cei de la USL au intrat în fibrilaţii. Somaţia primită de la CE e simplă: abrogaţi de urgenţă toate căcaturile pe care le-aţi făcut în ultima vreme, cu legea refendumului, cu Avocatul Poporului, cu puterile CCR, că altfel e jale. Mai mult, Barosso le-a mai dat o mare muie lui Ponta şi Crinuţ cerându-le sec: fără numiri la DNA şi Parchet pe perioada interimatului, adică fix motivul pentru tot acest asalt. Lista mai cuprinde şi alte puncte gen demiterea sau demisia miniştrilor şi parlamentarilor aflaţi în incompatibilitate, gen Androneasca şi alţii.
Ei bine, ce poate să facă USL-ul acum? După ce o săptămână au marşat triumfali prin românica noastră călcând în picioare toate legile şi normele democratice, Ponta s-a întors futut grav rău de tot în cur de la Bruxelles.. şi cu fiecare zi se adânceşte usturimea din câte văd, nicidecum să treacă. O posibilă soluţie salvatoare a fost imediat aruncată pe piaţă aseară de nişte pesedei care s-au gândit ei că ar trebui să facă referendumul de două sau mai multe zile, că e cald afară şi să nu fie oamenii presaţi.
Atunci m-a pălit pe mine: de ce oare în toate statele lumii alegerile în general se ţin doar într-o zi, de la răsăritul până la apusul soarelui? Care e logica, care e şmecheria? De ce nu se ţin dom`le alegerile timp de o lună de exemplu. Să se pună câteo urnă în fiecare cârciumă, la intrarea în brodeluri, şcoli şi biserici. Şi votanul când are timp sau chef dă pe acolo şi bagă în urnă o hârtiuţă cu numele partidului preferat. Astfel nu se va obţine o prezenţă de doar 100 %, ci 1000 % sau chiar 10.000 %. Am putea fi prima ţară europeană – dar ce zic eu europeană, mondială chiar, că nici măcar în Korea de Nord „votarea” nu durează mai mult de o zi – care implementează acest sistem menit să asigure cu adevărat dreptul cetăţeanului de a vota.
De acea întreb eu, de ce să ne limităm la referendumul întins pe durata a doar 2 zile, cum vor usliştii? Facem aşa, de pe 29 iulie până pe 29 august fiecare cetăţean român să aibă dreptul să voteze între orele 08:00 şi 21:00. Mă refer la cei din ţară, că nu mai avem bani şi pentru diaspora băsistă aşa că la ăia reducem urnele la nici jumătate faţă de ultimele alegeri, mama lor de capitalişti..  Lângă fiecare urnă se va găsi un caiet dictando tipărit şi înseriat conform legii de imprimeria oficială şi un pix, din care votanul va rupe o bucăţică şi va scrie „da” sau „nu”, exprimându-şi astfel în cel mai democratic mod posibil voinţa sa sfântă. Cu delegare specială se acceptă voturile valabil exprimate de oameni în numele câinilor, vacilor, porcilor, şi celorlalte dobitoace needucate care nu ştiu să scrie, dar care îl urăsc pe Băsescu şi trăiesc rău din cauza lui. La sfârşitul celor 30 de zile de vot se numără frumos bileţelele şi în funcţie de care sunt mai multe se publică oficial şi întrebarea refendumului adică „Sunteţi de acord să fie demis Băse Chiorul?” sau „Aşa-i că nu sunteţi de acord să fie demis Băse Cerşetorul?”. Este că sunt genul problem-solver?

0 comentarii:

Trimiteți un comentariu

 

HtSkill Copyright © 2011 - |- Template created by O Pregador - |- Powered by Blogger Templates