duminică, 29 iulie 2012

0 Interviu-Suki-Makoto

Am ieşit azi afară să ajung la medicul de familie.
Mi se făcuse rău de atâta căldură, aşa că am intrat într-un butic să iau un suc. Mai erau 2 persoane în faţa mea. O băbuţă care a luat un kil de lapte şi două pâini, şi Suki, care şi-a luat tot un suc şi o îngheţată.
Am luat şi eu sucul şi am ieşit, să aştept maşina.
Într-o doară mi-am aruncat ochii către butic şi m-a apucat râsul.
Râdeam de unul singur, japoneza asta zâmbea către mine.
Îndrăznesc şi-o abordez:
- Why are you smiling?
- Ştiu româneşte, râse ea.
- A, lol, scuze.
- Nu face nimic. De ce râdeai aşa?
- Păi na, uite ce scrie pe vitrină.
Se uită şi ea şi o apucă râsul.
- Eu am un site comic, spanac.eu, pot să-ţi fac o poză? întreg gâtuit de emoţie.
- Ia să văd despre ce e vorba…
Scoase telefonul din gentuţă, butonă 20 de secunde p-acolo, zâmbi şi zise:
- De acord, are să fie o chestie comică.

- Eu sunt Francisc, aporopos…
- Suki Makoto, încântată.
- Şi ce e cu tine prin România?
- Studentă în anul 4.
- Să nu zici că la ASE!
- Nu, e o idee preconcepută că toţi studenţii străini sunt la ASE, la fel ca idee că din orice casă din Paris de vede turnul Eiffel! Sunt la Spiru Haret la Geografie.
- Păi na, ce cauţi tocmai aici? De unde eşti?
- Sunt din Nagoya, am venit în România acum 6 ani prima dată într-o excursie şi m-a prins.
- Ce te-a prins?
- În primul rând natura. E o ţară frumoasă, numai că voi românii nu ştiţi s-o apreciaţi. Apoi când am mâncat mămăligă cu sarmale am zic că n-am mâncat ceva mai bun…
- Păi na, sushi ăla nu e bun?
- Nu, e peşte crud! Se mănâncă la noi în prostie, eu nici cu wasabi nu am putut mânca.
- Nu zice de wasabi, că-s mare consumator! Am făcut şi un FUFOrial!
- Un ce? râse ea.
- FUFOrial, uite-te pe spanac tv, e comic.
- Am să mă uit, sunt curioasă.
- Şi te-ai mutat de tot în România? Văd că ştii bine limba.
- Mi-au luat ai mei o garsonieră, cam 9 luni stau aici, şi 3 acasă.
- Foarte mişto, zi-mi ceva în japoneză te rog.
- Konnichiwa. Watashi no namae wa Suki Makoto desu. Wakarimastaka?
- Parcă ai zis bună ziua, apoi numele tăi şi la sfârşit dacă înţeleg.
- Wow, da, de unde ştii?
- Shogun…
- Lol, tare asta. Să scrii postul ăsta comic, uite îmi vine maşina, promit c-am să intru pe site!
- Domo, Suki!
- Yorokonde!
S-a suit în maşină zâmbind şi s-a dus.
Cred că a fost una din cele mai tari faze posibile…

0 comentarii:

Trimiteți un comentariu

 

HtSkill Copyright © 2011 - |- Template created by O Pregador - |- Powered by Blogger Templates